Jak ułatwić sobie sprzątanie? Przedstawiamy kilka prostych rozwiązań.

Mateusz
15.01.21 10:35 Komentarz(e)

Czeka Cię wielkie sprzątanie domu? być może masz w planach wiosenne porządki? Nasz poradnik z pewnością wszystko ułatwi. Poniżej znajdziesz kilka porad, dzięki którym sprzątanie będzie o wiele prostsze i bardziej efektywne.                                                                                                                          

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 3 minuty

Z tego artykułu dowiesz się

  • Od czego najlepiej zacząć efektywne sprzątanie?
  • Kolejności wykonywanych czynności
  • A na koniec coś dla siebie

Od czego najlepiej zacząć efektywne sprzątanie?

Pierwszym, ważnym, a często pomijanym elementem efektywnego sprzątania jest dobry plan. Dzięki planowaniu rozłożymy sobie pracę w czasie, w odpowiedniej kolejności np. Według pomieszczeń. Możemy robić plany dzienne, tygodniowe lub miesięczne. Np. Raz na tydzień odkurzamy komputer, prasujemy, codziennie myjemy naczynia i ścieramy blaty, a raz w miesiącu odsuwamy szafy. Do planowania zarówno porządków jak i innych ważnych czynności mogą być pomocne plannery lub nawet tablice suchościeralnena których rozpiszemy sobie wszystkie czynności i każdy z domowników będzie mieć do nich wgląd. 

Tablice suchościeralne

Plannery

Karteczki

Notatniki

Przechodzimy do działania! Optymalna kolejność.

Przechodzimy do działania, tak więc pierwszą czynnością, od której powinniśmy zacząć będzie pochowanie wszystkich przedmiotów, które leżą na wierzchu, na swoje miejsce. Dzięki temu od razu zrobi się przyjemniej i będzie przestrzeń na dalsze kroki.


Dla efektywnego sprzątania zaczynamy od ścierania kurzów ze wszystkich powierzchni, w tym celu najlepiej sprawdzą się ściereczki z mikrofibry lub bawełniane ręczniki na roli. Kurze najlepiej ścierać od góry do dołu, ponieważ ten będzie opadał niżej. 


Dopiero, gdy już mamy starty kurz ze wszystkich partii mebli zabieramy się za odkurzanie. W dzisiejszych czasach coraz częściej pomagają nam w tym roboty odkurzające jak np. Zanim jednak zaczniemy odkurzać warto też pozamiatać miejsca takie jak przedpokój/wiatrołap, gdzie często jest sporo piachu, a w zimniejsze dni to nawet i błota. Do tego sprawdzą się miotły z szufelkami lub zmiotki z wyprofilowanym włosiem 

Co dalej?

 Kolejnym krokiem jest mycie podłogi. Można wybrać jeden z kilku płynów do mycia podłóg, w zależności do jakiego rodzaju powierzchni chcemy taki płyn użyć, są płyny uniwersalne – do wszystkich rodzajów podłóg, płyny dedykowane do podłóg drewnianych i specjalistyczne do mycia gresu.  


By nasza praca była efektywna warto zainwestować w dobrego mopa do mycia podłóg. Najważniejsza jest ergonomia, czyli zwróćmy uwagę czy trzonek jest teleskopowy, łatwo się zdejmuje mop oraz wyrzyna i końcówkę, która dotrze do wszystkich zakamarków. Zdecydowanie sprawdzą się mopw zestawie z wiadrem, które są do siebie dopasowane i mamy pewność, że praca pójdzie dużo sprawniej.  


Z kolei przy czyszczeniu łazienki, kuchni z użyciem specjalistycznych środków (znajdziesz je tutaj) warto posiadać gumowe rękawice, które ochronią nasze dłonie. Najlepsze do takich zadań są dłuższe rękawice, aż do łokcia. Wtedy mamy pewność, ze chemia nie będzie miała kontaktu z naszą skórą.  


​A na koniec coś dla siebie

 Jak widzisz sprzątanie nie musi być wcale uciążliwe, jeśli dobrze sobie zaplanujemy, zaangażujemy domowników i dobierzemy odpowiedni sprzęt nasze pomieszczenia będą lśnić, a czy możesz po zakończeniu sprzątania zrobić coś jeszcze dla swoich rąk i paznokci? jak najbardziej! Zaaplikuj krem do rąk z witaminami A+E. Zadbaj o doskonale nawilżoną skórę ;) 

Mateusz